הרשמה לניוזלטר

  בכרמל – האגם, הר שוקף והר ערקן

  נטייל בכרמל התיכון במסלול קליל ומעגלי

  מסלול בכרמל המתחיל בשביל צר להר שוקף והר ערקן המשתרעים בגובה של 400-500 מטר מעל פני הים. נקודת התחלה וסיום – חניון האגם, הוייז מכיר אותו, המסלול המאתגר כולל 7.5 ק”מ והינו מעגלי. יש להצטייד : נעלי הליכה, כובע ו-3 ליטר מים, המסלול בדרגת קושי בינונית – מתחיל במגמת עלייה בואדי רקית לכיוון הר שוקף ואז ירידה לעבר בקעת אלון – כל זה בכרמל!

  השריפה בכרמל

  אנחנו עוקבים אחרי הסימון האדום ומחזיקים אצבעות לראות את הרקפות הראשונות, הפעם את נזקי השריפה יהיה קשה לפספס.

  השריפה הקשה שמכונה גם – אסון השריפה בכרמל שגבתה קורבנות אדם רבים, סוהרים שהיו בדרכם לכלא דמון, הנהג, המתנדבים שהגיעו לסייע.

  הנזק הגדול שגרמה השריפה מתבטא גם בשטחים עצומים של טבע שנשרפו, בבעלי חיים שנשרפו ובנזק רב לרכוש, אסון שנגרם בשל מחדל.

  במסלול שלנו, נתחבר לשביל ישראל שיוביל אותנו דרך חורש אורנים מלא פטריות אורניות לחורבת רקית.

  האורנים לא בדיוק מקומיים בכרמל הירוק

  האורן הוא אחד העצים המסוכנים ביער ולא כי הוא קורס, אלא מאחר והוא מאוד דליק, במחטים ישנו חומר מאוד דליק ועל כן אם תדליקו מדורה יהיה מאוד נוח להשתמש במחטי עץ האורן, שידלקו מהר ויציתו. כאשר יש שריפה העץ ממש גורם למלכודות, האצטרובלים שלו עפים לכל עבר, כן כן אותם אצטרובלים שיש בהם צנוברים, הופכים לפצצות אש ומפזרות את הצנוברים שהם זרעים אשר מבטיחים את הדור הבא. שווה לזכור ששריפה גם טובה לסביבה, אותם מחטים מדכאים צמיחת מינים שונים תחתם, הצמרות של העצים לא נותנות לאור להגיע לקרקע. אחרי שריפה, ההתחדשות מאוד מרשימה מאחר וזרעים שכבר נמצאים שנים רבות מתחת לקרקע מקלים אור והזדמנות לנבוט ולהתחדש.

  העלייה לא פשוטה ..

  אחרי שנעבור ליד אתר קדוש דרוזי ומטעים של היישובים הדרוזים שבעבר ניסו לחבר אותם לעיר הכרמל. נתחיל בטיפוס להר שוקף, טיפוס שלא קל בכלל, את הדרך שלנו ילוו ערמות אבנים מאורגנות המכונות טומולים. בקצה הטיפוס, תחכה לנו תצפית פנורמית יפייפיה, ממנה רואים את הים התיכון ואת יישובי חוף הכרמל. ננשום לרווחה ונרגיש את הבריזה – אווירה פסגות שווה כל רגע של מאמץ.

  עתיקות בכרמל –

  נמשיך ללכת ונגיע אל מערת קבורה חצובה עם כתובת ביוונית ועיטורי רוזטה, בימי המשנה והתלמוד היה פה יישוב יהודי לימים ינטש ויתיישבו פה דרוזים. העתיקות דווקר מיוחסות לתקופה ביזנטית וללא קשר ליהודים ולדרוזים, בכל אופן ככל הנראה שאם היינו חופרים עוד, היינו מגלים מתחם שלם. ניתן להציץ למבנה הקבורה – שהיה בעברו חסום באבן גולל ולהצטלם עם האלמנטים האדריכליים – אומנותיים היפים בה. כמובן שאם נחזור אחורה בזמן נמצא שהכרמל מוזכר גם במקורות שלנו – שקידשו אותו בזכות הנס שעשה אליהו בכרמל. הנס היה במעמד בו נכחו גם נביאי הבעל, אליהו הוכיח בנס זה שאלוהים הוא אחד – זה מה שמשך לכרמל כל כך הרבה מאמינים מכל הדתות, צעד ענק לעולם מונותאיסטי.

  כרמל ארץ האיילים

  נכון בכרמל ישנם איילים רבים, אם יתמזל מזלנו אפילו נראה אחד מהם, הכרמל במקורות מכונה גם חוטם האיילה כך היה נראה מרחוק למפליגים, וגם במפה מאוד קל להבחין במפרץ ששובר את קו החוף הישראלי הרציף והישר. אבל לא רק איילים יש בכרמל, לא רק איילי כרמל, בכרמל ניתן לפגוש מגוון של חיות – החל מקיפוד, דורבן שמשאיר לנו על הדרך את הקוצים שלו ועד חזירי בר, תנים, שועלים, פרות, ציפורים ממגוון סוגים – חלקן קבועות פה וחלקן אורחות, אין ספק שהמרשימות ביותר הן הגדולות שכאן מקננות – הנשרים, הבזים, החיוואים וישנו גם עולם שלם מתחת לפני האדמה שכולל מגוון רחב של חרקים, פרוקי רגליים ומעופפים.

  החי בר בכרמל

  האוניברסיטה – מוסד גבוה להשכלה גבוה שלא ניתן לפספס גם ממרחק, הוא ממש סמל של העיר.. ממוקמת ממש מול החי-בר, זה מאפשר לסטודנטים להנות ממיצג הנשרים המעופפים בעת ההאכלה שלהם. החי בר הוא גרעין רבייה, שו?! בגרעין רבייה בעצם דואגים ושומרים על חיות בכלובים, עוזרים להם להרגיש בבית ולהתאקלם, להתרבות ובעצם להשתקם לפני חזרה לטבע. רב המינים בחי בר הם בסכנת הכחדה, בחי בר נמצא גם את עז הבר, את הדישון, היחמור, עופות נדירים וגם חיות שנפצעו וכעת מבריאות לקראת השבה לטבע. אתר שווה ביקור בהחלט.

  בטיול, נכיר את החורש הים תיכוני, שרידי התיישבות קדומה, אחרי תצפית מהר שוקף נרד חזרה דרך בקעת אלון ונחל אורן לחניון האגם.

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   אומנות רחוב וגרפיטי בשכונת פלורנטין

   בסוף שנות ה-90, יצאה לאוויר העולם סדרה שתפקידה היה, ככל הנראה, לגרום לדור חדש של צעירים לעבור (או לרצות לעבור) לתל אביב, לבד-לבד, בלי הורים ומסורת על הראש. הסדרה הייתה כמובן “פלורנטין” – סדרה ישראלית שהראתה...

   המשיכו לקרוא >
   מערת אורנית ועין קדם – טיול בכרמל

   דובדבן הכרמל עין קדם ומערת אורנית מסלול בוטיק ברכס הכרמל כאשר ההמונים גודשים את אתרי ה-כרמל, יש עדיין מסלולים שרגל אדם לא דרכה בהם. לאורך ההיסטוריה, היה אזור הכרמל מיושב בדלילות. במערות שבמורדות ההר ניתן למצוא שרידים פרה-היסטוריים רבים...

   המשיכו לקרוא >
   קירות חיפה מדברים - סיור גרפיטי

   יש אנשים ברי מזל שמביטים בדף לבן ומקבלים רעיונות. הם יכולים לברוא עולם בכמה משיכות מכחול ולהעשיר את הקיום האנושי בצורה וצבע. ואם הם מקבלים רעיונות כשהם רואים קיר לבן, האם זה הופך להיות “לא חוקי” או...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הייעוץ תיירות-בלוג-תיירות
   שיווק באינטרנט לעסקים קטנים