הרשמה לניוזלטר

  ג’ילבון – מסלול מפלים ברמת הגולן

  נחל ג’ילבון – ואדי דבורה

  הנחל ג’ילבון נקרא ע”ש כפר בדואי סמוך, חלקו המרכזי, דַּבּוּרָה משמר שם כפר דבורה היהודי מתקופת המשנה והתלמוד.

  על פי זאב וילנאי, מקור השם באחד ממיני קטניות הנזכרות בתלמוד ירושלמי – גילבונא. מפה וחלוקה למרכז ודרום.

  מסגד מהכפר הנטוש עווינת אל-ג’נוביה

  קונפליקטים קצת כואבים

  אקליפטוסים ומבנים נטושים מתפוררים מעידים כפר עזוב בשם בעווינת א-שמאליה.

  סלע המסטיקים בדרך מודבק היטב.

  מעל מפל דבורה, נפגוש מצפור לזכרו של ארי גבין ז”ל שנהרג פה בשנת 2003, בעת שירת במילואים בעודו בן 31 ועד היום לא ידועה הסיבה שהביאה למותו.

  כעבור שעה, עברו במקום מטיילים, שהבחינו במדיו ובציודו האישי על גדות המים, מה הייתם עושים?

  הם מצאו את הפלאפון והתקשרו לאשתו שמיהרה להתקשר לבסיס המילואים והמשטרה – צוות החילוץ “גולן”, יח’ צוללנים איתרה גופתו בקרקעית נחל ג’ילבון. ההכרעה בדבר היותו חלל צה”ל הייתה תהליך לא פשוט.

  חבריו ומשפחתו של ארי לא מסכימים עם ההנחה שארי קפץ למים.

  לאחר שיחה עם חברו של ארי ליאור, הסביר לנו שמהכרות אישית איתו קשה להאמין שהוא קפץ והגרסא הרשמית שנמסרה על ידי כוחות הביטחון היא השערה בלבד.

  סלע המסטיקים

  מצפור ארי גבין

  בין סלעי הבזלת בגולן נובעים להם מעיינות רבים

  בסמוך למקורות מים אלו, בימי בית שני המשנה והתלמוד קמו יישובים יהודיים, עד שחרור הגולן ב-67 רבים מהם לא היו מוכרים, אך משחרורו פעילות חפירות ענפה מתקיימת בגולן וצצים אתרים חדשים כל שנה.

  ממצאים מעידים על קשר עמוק ועוצמתי של ההתיישבות היהודית לאדמה בחבל ארץ זה, איך מזהים יישוב כיהודי? ביה”כ, מנורת שבעת קנים, מזוזה, שופר, מחתה, סמלים יהודים.

  למה לא כחול? גם ככה הכותרות והשרידים מכפר דבורה נלקחו למוזיאון, נרד לצל ואראה לכם תמונות.

  סלעי בזלת ונוף צהוב ירוק מתחלף

  בין הצומח לנחל

  ממתי יש פה יהודים?

  תלוי מי תשאל – משה בכיבוש מעוג מלך הבשן ולאחר מכן נחלות חולקו לשבטים ששבו מיציאת מצרים.. אחרים יגידו מימי בית 2, ימי הורדוס, יוספוס, המרד הגדול..

  לבלבו הרדוף הנחלים בורוד ושלמון יפואי בלבן

  בין שבע כתובות בעברית ושבע ביוונית, נמצאה לבנה מסותתת שני חוואים ובפיותיהם נחשים והכתובת “זה בית מדרשו של רבי אלעזר הקפר” תנא דור 5.

  אלעזר הקפר מוזכר במשנה ובתלמוד, וחי במאה 2.

  לא ברור האם הכתובת מעידה על כך שבית המדרש התקיים בימיו, או שהוקם בידי תלמידיו.

  התואר “קפר” מתייחס כנראה למקצועו, בגידול צמחי הצלף (לפי שמו היווני של הצלף). אבן זו הועברה למוזיאון עתיקות הגולן בקצרין.

  הבריכה

  אחת ההצעות המעניינות היא זיהוי המקום עם “גולן בבשן” – אחת מערי שבט מנשה בתקופת בית ראשון, ששימשה כעיר מקלט לרוצחים בשגגה (דברים ד’, מ”ג).

  בתרגום ארמי לקטע זה במקרא, הוחלף השם “גולן” בשם הארמי “דברא”, המזכיר את שמו של הכפר דבורה – וייתכן שחז”ל זיהו כאן את גולן הקדומה.

  שימוש משני. דרגיות בסימון כחול – צמת שבילים אדום-כחול.

  השביל הכחול עולה בעלייה קצרה ותלולה לעבר חניון מטיילים האדום לראש מפל גילבון שגובהו 41 מטרים, המפל האיתן ה-2 בגובהו בארץ אחרי מפל גמלא.

  מצבה גלעד קאן קיץ 2000 קפץ יחד עם חברו מראש המפל ורק הוא נהרג. נראה לי שהבנו שאסור לקפוץ. נחלים בישראל, פרשת מים, התחתרות צעיר ותיק?

  קצת אקטואליה

  האם כיבוש וסיפוח מוצדק? נחזור ונדבר על הנושא מכיוון אסטרטגי, מבחינת שליטה על מקורות המים ושימוש לרעה ביתרונות אלו כאשר הרמה לא הייתה חלק מישראל.

  לא נשכח להזכיר את מעמד הדרוזים בגולן ולשוחח על מלחמת האזרחים בסוריה, אם אנחנו כבר בגולן, ממש כאן.

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   נחל מורן הפראי מול השקט של נריה

   חיבור מעגלי מושלם בין נחל מורן לנריה נחל מורן ונחל נריה הם נחלים כמעט מקבילים היוצרים טיול מעגלי בעל נוף מרהיב למרגלות הר מירון המתאים לכל המשפחה, לאורך המסלול ניתן לראות פרחים, עצים מעניינים, חורש אפלולי...

   המשיכו לקרוא >
   התיישבות חלוצית באצבע הגליל

   כפר גלעדי – ביתו של ארגון השומר בגליל סיפורו של הקיבוץ כפר גלעדי הוקם באצבע הגליל באמצע מלחמת העולם הראשונה בתאריך 21.10.1916 על אדמות שנרכשו על ידי ארגון יק”א. המתיישבים הראשונים בכפר גלעדי היו חברי אגודת השומר שנוסדה...

   המשיכו לקרוא >
   להבים רהט סיור מודרך למדבר

   בעקבות שוכני המדבר אל ספר המדבר ספר המדבר בארץ ישראל מהווה רצועה צרה שכיוונה צפון-דרום בסמוך לגבול מדבר יהודה, ומזרח-מערב בסמוך לגבול הנגב. לספר המדבר מאפיינים גאוגרפיים, אקולוגיים והיסטוריים המבדילים אותו הן מאזור המדבר והן מהאזור הים תיכוני. סְפָר...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הייעוץ תיירות-בלוג-תיירות
   שיווק באינטרנט לעסקים קטנים