הרשמה לניוזלטר

  נחל כזיב – מפארק גורן מצפה המונפורט

  נטייל בגליל העליון במסלול בינוני, רטוב ויפיפה, נרד בשביל צר לאפיק נחל כזיב החורץ את שמורת יער העבות, שמורה צפופה וירוקת עד.

  • נקודת התחלה – חניון פארק גורן / מצפה מונפורט בוייז.
  • נקודת סיום – חניון הזיתים.
  • משך מסלול משוער – עד 6 שעות, אנחנו עוקבים אחרי הסימון האדום.

  יש להצטייד:

  נעלי הליכה, כובע ו-3 ליטר מים לאדם (גם ילד נחשב אדם), המסלול בדרגת קושי בינונית – מתחיל במגמת ירידה לאפיק הנחל שבו הליכה במישור, כולל מקטעים רטובים ונקבה – יש להצטייד בנעליים למים, ביגוד לרחצה ובגדי להחלפה, פנס.

  מבצר המונפורט – ההר החזק

  פארק גורן הינו פארק קק”ל בלב החורש של הגליל המערבי ומצפון לנחל כזיב שהינו נחל איתן, הארוך בנחלי גליל מערבי, בן 40 ק”מ ומתחיל במירון.

  נתחיל בתצפית עוצרת נשימה על המבצר הצלבני שנקרא ההר החזק.

  בעזרת פעילות נחמדה הכוללת המחזה ומשחק, נכיר את סיפורו של המבצר, הקרב בין הצלבנים למוסלמים ונלמד על החיים במבצר.

  בהמשך, נפגוש שרידי טחנת קמח עתיקה שהונעה בכוח מי הנחל, איך? פעלה עד תחילת המאה העשרים, ויש עוד אחת עשרה כאלה במורד הנחל. מתיאורים מלפני 200 שנה וגם 100 שנה, מספרים לנו על נחל שלא היה ניתן לעבור בלי לשחות בתוכו, לצערנו זה לא המצב כיום. כיום, ישנם שלושה מעיינות עין זיו, עין חרדלית ועין טמיר, מקורות שואבת ומזרימה לחקלאות ומפלס המים אט אט יורד.

  נחל כזיב

  על שמורת הטבע והחורש

  בשמורה, חיים יחמורים פרסים, איפה זה פרס? איראן. היחמורים הם בעצם איילים עם פרווה גינגית מנוקדת. היחמור היה פעם חופשי בישראל, עד שהוא נכחד מסיבות שונות – ובעיקר ציד לפני כ-200 שנה. לפני 50 שנה בערך, ביקשה המדינה לחדש את אוכלוסיית היחמורים בארץ ותמורת יעל גדול זכר קיבלה 4 יחמורים 2 זכר ו-2 נקבה מאח של השליט הפרסי, היחמורים הוברחו במטוס והובאו לחי בר שבחיפה. לבסוף ואחרי שנים מ-24 יחמורים באיראן כיום 650 יחמורים ושוחררו 250 פה בכזיב, נלמד על היחמורים ומהלך חייהם.

  מים מים וששון

  מעיין טמיר או עין טמיר, פתח צר וארוך בתוך הסלע והינו נקבת המעיין ומקור המים החיים, זוהי מנהרה חצובה בסלע אשר האדם חצב בכדי להגביר את השפיעה של הנביעה. מומלץ להביא פנסים. גובה המים בתוך הנקבה הוא כחצי מטר וגובה הנקבה הוא בין מטר לשנים וחצי מטר.

  נסיים את הטיול בעלייה לחניון הזיתים (: ניתן בכל שלב להחליט לקצר את הסיור ולחזור לנקודת ההתחלה.

  שיהיה טיול מוצלח!

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   כלניות במנחת מגידו ונחל הקיני

   כלניות במנחת מגידו - מרבד של צבעים ליד המנחת מדרום למנחת מגידו על גבול עמק יזרעאל נמצא אחד מריכוזי הכלניות היפים ביותר בארץ ישראל. לאחר רדת גשמי הברכה, בדצמבר ובינואר, פורחות כלניות על כל צבען ומכסות בשטיח...

   המשיכו לקרוא >
   נוף וטבע בדרום הגולן

   “צר היה כל כך הייתי אז מוכרח לפרוש כנפיים ולעוף אל מקום שבו אולי כמו הר נבו רואים רחוק רואים שקוף.” (יענקל’ה רוטבליט) קיבוץ אפיק בין נחל הרוקד לבין הכנרת, שוכן לו אזור דרום רמת הגולן – אזור רצוף בהיסטוריה מרתקת ופינות חמד...

   המשיכו לקרוא >
   עין צור ושביל האחוזה ברמת הנדיב

   גני הנדיב, גני נוי מטופחים ויפים ומאחוריהם מערכת שבילים ברמות קושי שונות, ממסלולים קלים למעיין עין צור ושביל האחוזה ועד מסלול הנשרים. מוזמנים להליכה נעימה כאשר למרגלותינו משתרע נוף בקעת הנדיב, המעובדת בעיקר בכרמים ובמטעים אשר...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הטיולים בצפון
   בניית אתר אינטרנט