הרשמה לניוזלטר

  מטיילים ליער עופר – שבילי רון בכרמל

  על היער

  אנחנו נטייל ביער אורנים בגודל 1300 דונם סמוך לכרם מהר”ל, חלק מיער עופר שנמצא בשיפוליו הדרום מערביים של רכס הכרמל. שבילי הליכה מותאמים לרמות קושי שונות ואף שבילי אופניים, מגוון מסלולים שיכולים להתאים לכל הגילאים (: האמת יש לי וידוי – אין יערות בישראל, למען האמת השם הזה לא מתאים בכלל מבחינה בוטנית, בארץ יש לנו חורש, כי העצים לא מספיק גבוהים והצמרות לא מספיק מעובות. על כן בארץ המציאו את הביטוי הבוטני שמתייחס בול למה שיש פה – יער פארק, זה חורש שרוצים לקרוא לו יער והוא כל כך מתוכנן לאדם, שאפילו הקפידו למקום לחנייה בין העצים.

  ארוחת בוקר חובה

  ניפגש בחניון אטטורק לארוחת בוקר, היכרות ותדרוך על המשך היום, נמשיך בשיירה בדרך נוף מהממת לחניון העליון של שבילי רון. נתכנס סביב האנדרטה לזכר אביאל רון ושני ילדיו שנרצחו בפיגוע במסעדת מצה בחיפה בשנת 2002 ומשם נצא לטיול ביער האורנים, המסלול מעגלי, נצעד בנחת, נשים לב לסובב אותנו ונהנה מהטבע. אגב העלייה מהחניון לתחילת המסלול לא מתאימה לאוטובוסים, אלא רק למכוניות פרטיות.

  חקלאות קדומה

  בחורבת כביר נציץ להיסטוריה באמצעות שרידים ארכאולוגיים של גתות ובתי בד, נדבר על הפקת שמן הזית והשימושים בו ואפילו נציץ לכיוון הים לאחר שנחזה בכמה תופעות טבעיות לגמרי למרחב. מסתבר שגידולי יין ושמן זית היו מאוד חזקים ודומיננטים במרחב, ממש כיכבנו כיצואני שמן זית למצרים, שמן זית למאכל, למאור, למשיחה.. היו לו שימושים אין ספור. הטקס של דרכת הענבים בגת, התגלגל כעבור אלפי שנים לריקודים אתניים שהיו גורמים להעביר בכיף את הדריכה להפקת היין.

  נצפה ביחד לכיוון הר סומק ההיסטורי

  פסגת הר סומק 340 מ’ מסתירה את היישוב הדרוזי דליית אל כרמל שממש מאחורי ההר, על ההר עצמו מחצבות קדומות רבות ושרידים של יישוב יהודי עתיק מהתקופה הרומית, אחד משלושה היישובים הגדולים שנמצאו במרחב, ביישוב נמצאו שרידי בית כנסת ואיורי מנורת שבעה קנים, בורות מים וגתות, מה מייצרים בגת? יין אשר עשוי מענבים.

  שרידים לפעילות געשית במרחב

  רכס הכרמל מכוסה בסלעי גיר אפורים לבנים. פעם לפני מעל מאה מיליוני שנים היה פה ים שכיסה את כל המרחב, אז עדיין לא היו פה הרים. בים חיו מינים רבים של דגים ושבלולים שבכל פעם שמתו השלדים שלהם שקעו לקרעקעית הים עד שהפכו לסלע גיר לבן, בשלב מסוים, הייתה רעידת אדמה מאוד חזקה שגרמה לשברים ביבשה והחום שנוצר מחיכוך יצר גם התפרצויות וולקניות וכל זה קרה מתחת לפני הים, לאחר עשרות מיליוני שנים הים נסוג ואנחנו היום רואים את הקרקע שהייתה תחתיו. מהצד השני של הר סומק אפשר לראות את השרידים מאותן התפרצויות געשיות, אבני טוף שחורות בנקראות טוף מהרל.

  במהלך היום, נכיר לעומק את הצומח בחורש הים תיכוני, את בעלי החיים ואת התנאים המתקיימים סביבם.

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   שביל המעיינות מסלול בהרי ירושלים

   ירוק בעיניים, אוויר הרים, והרבה מעיינות צוננים שביל המעיינות הוא אחד השבילים היותר מוכרים ומתויירים בהרי ירושלים. השביל חופף לשביל ישראל. כאשר יורדים בדרך מתונה ונעימה ביער אורנים מוצל, עוברים לא פחות משישה מעיינות קטנים, אשר בחלקם מזינים...

   המשיכו לקרוא >
   הר הרצל – הר הזכרון

   במאה העשרים עבר עם ישראל תהפוכות רבות. שתי הגדולות היו, בוודאי, השואה והתקומה. לשתיהן יש מקום בהר הרצל, בירושלים. מגש הכסף… הרבה מהישראלים שמעו על הר הרצל מהחדשות – “היום הובא למנוחות הסמל…”. רבים יודעים שבית הקברות הצבאי בהר...

   המשיכו לקרוא >
   אשקלון הציצו מבעד לחלון

   חופים, עתיקות וגם לבלות! העיר אשקלון הינה עיר בעלת היסטוריה של יותר מ-5000 שנים ונחשבת לאחת הערים הקדומות ביותר בארץ ישראל העתיקה ובעולם כולו. העיר שכנה בצומת דרכים אסטרטגי, על דרך הים העתיקה. עובדה זו משכה אליה כובשים...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הייעוץ תיירות-בלוג-תיירות
   שיווק באינטרנט לעסקים קטנים