הרשמה לניוזלטר

  יערות ותלים בנופי שפלה פורחים

  כמה רעיונות לטיולים בשפלת יהודה למשוטטים הסקרנים שביננו

  מצודת לטרון הצלבנית, סיור ביער המגנים ותל גזר, תל עזקה, תל בית שמש ותל צרעה

  מעטים יודעים שאם יטפסו מאחורי הגבעה שליד מנזר השתקנים בשביל מסומן, לאחר עליה קלה יגיעו לשרידי המצודה הצלבנית שנקראה על שם אביריה הצלבנים “לה טורון דה שבלייה”. המבנה אומנם לא מוסדר וכדאי להיות ערניים לבורות, אך המתחם מעניין ויפה, חלקו הפחות נגיש משומר ומטופח ושייך לקהילת לטרון המשתייכת לקהילה המשיחית בארץ, עבורה המבנה מהווה מרכז בו מארחים כנסים באווירה מיוחדת. לאחר שנעבור ליד האנדרטה לעוצבת סער נראה את מגורי קהילת לטרון, אשר לרוב לא יסכימו לקבל קבוצה מבקרים ע”מ לא להפוך למסחריים ובכך “להוזיל” את הקהילה. הם יסכימו לקבל אתכם רק אם תהיו משפחה או קבוצה קטנה.

  יער המגנים

  לאחר מצודת לטרון היפה נמשיך לטיול קסום בין הרקפות והכלניות ביער המגנים צמוד לבית עלמין כרמי יוסף. ביער נהנה מנופי פריחה, אנדרטאות לנופלים במערכות ישראל וגם אנדרטאות יוצאות דופן כמו למשל לזכר רוכבת אופניים שנהרגה בתאונת דרכים. מסקרנות מכל הן כתובות מפתיעות הנקראות “תחום גזר”, כתובות שייקחו אותנו אחורה בזמן וסימנו את תחום השבת ככל הנראה של היישוב היהודי גזר. גזר התל הינו תל מקראי שנהרס מבחינה ארכאולוגית על ידי הארכאולוגים מקליסטר ובליס שלא החזירו את החפירות שהפכו למקומן המקורי. נמצאו בחפירות – שער עתיק, מפעל מים קדום וכתובת בכתב עברי קדום הקשורה לעונות וחודשי השנה.

  תל עזקה

  הנוף של תל עזקה בעמק האלה, הוא נוף עתיק יומין שעם ההקשר הנכון ממש נוכל לראות דרכו את סיפורי התנ”ך, את דוד נלחם בגולית, את תל שׂוֹכוֹ. תצפיות תנ”כיות בסימן שמשון הגיבור נוכל לעשות גם מיקב מוני או מתל בית שמש שבפני עצמו הוא אתר אטרקטיבי.

  תל בית שמש

  בתל בית שמש, נראה (פה הוספתי) ממצאים המצביעים על יישוב יהודי מימי המקרא, עם זאת השם מתאים יותר ליישוב עם מסורות פאגניות של סגידה לאל שמש (בית שמש = בית לשמש) אשר לא נמצא ביישובים יהודיים, החפירות בעיצומן ובכל פעם הסיפור מקבל כיוון מסקרן יותר. אפשר לראות שם בור מים ענק בצורת צלב וגם פריחה. בעיקר מקום טוב לספר על חפירות ומהות הארכאולוגיה, על אמיתות המקרא ועל הגישה הירושלמית והתל אביבית לחקר המקרא.

  תל צרעה – יער צרעה

  מצפון לתל בית שמש נבקר את תל צרעה הממוקם ביער צרעה – יער נטוע לזכר חיים ויצמן הנשיא הראשון. חורש ים תיכוני, אשר נטיעתו סיפקה תעסוקה לעולים החדשים ששיכנו במרחב. בתל צרעה שבלב היער נמצא ציון קברו של שמשון הגיבור ואביו.

  כיצד בדיוק מזהים קברי צדיקים? מדוע הם מתרבים ומתרבים בשנים האחרונות? מתי ומדוע התחילה ההשתטחות על קברי צדיקים והפכה למנהג מקובל ביהדות? נמשיך את השיחה ונענה על כל אלו ועוד כאשר שנגיע לקבר לדן ביציאה מיער צרעה ושביל הפסלים.

  עוד אטרקציות בשפלה תוכלו למצוא בכתבות ההמשך שיפורסמו בימים הקרובים

  “בעקבות מנזרים בשפלת יהודה”, “תלים תלים ומשמעותם”, “לטייל עם תנ”ך ביד”

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   עין כרם – להכיר את ירושלים

   עין כרם שכונה בדרום מערב ירושלים באווירה של חו”ל עין כרם רוויה בכנסיות, מנזרים, היסטוריה עשירה וסיפורים מרתקים של מקומיים, נוף בוסתנים, טרסות, עצי זית עתיקים, סגנונות בניה מעניינים חובקים סמטאות צרות ומטופחות. אפשר לבקר באחד האתרים בכתבה...

   המשיכו לקרוא >
   הר הזיתים – מסורות קדושה ואישים

   במיתולוגיה היוונית, בין החיים למתים חוצץ נהר הסטיקס. פה בירושלים, המתים קרובים יותר. בין העיר העתיקה להר הזיתים חוצץ רק נחל קדרון, והוא אפילו לא תמיד מלא. זה סיפור על בית הקברות היהודי החשוב ביותר הר המשחה, הוא גם...

   המשיכו לקרוא >
   בית גוברין ואלף המערות

   גן לאומי בית גוברין הגן הלאומי בית גוברין – מרשה הוא לב לבה של “ארץ אלף המערות”. הגן מציג פלא אדריכלי קדום – אינספור מערות שנועדו למגוון רחב של שימושים, אמפיתאטרון שלם מהתקופה הרומית ושרידים מרשימים של...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הייעוץ תיירות-בלוג-תיירות
   שיווק באינטרנט לעסקים קטנים