הרשמה לניוזלטר

  מערת אורנית ועין קדם – טיול בכרמל

  דובדבן הכרמל

  עין קדם ומערת אורנית

  מסלול בוטיק ברכס הכרמל

  כאשר ההמונים גודשים את אתרי ה-כרמל, יש עדיין מסלולים שרגל אדם לא דרכה בהם.

  לאורך ההיסטוריה, היה אזור הכרמל מיושב בדלילות. במערות שבמורדות ההר ניתן למצוא שרידים פרה-היסטוריים רבים להתיישבות האדם הקדמון.

  כמו קסם, כל מטר שאתם עולים בכרמל חושף נופים חדשים

  ים, חורש, ואדי ועיר בתמונה פנורמית אחת. אחרי כמה מאות מטרים מגיעים אל הפסגה וצועדים עם השביל, כאשר מימינכם נפערת תהום, שבתחתיתה ערוצו של נחל אורנית.

  מבנה הקרקע והאקלים הגשום הביאו להתפתחות צמחייה עשירה בכרמל, המורכבת ברובה מחורש ים תיכוני – אלת המסטיק, אלון מצוי, חרוב מצוי, אורן ירושלים ועוד – עצים לא נשירים שהיקנו להר את הכינוי “ההר הירוק כל ימות השנה”.

  הכרמל בפנורמית

  מערות אורנית רכס הכרמל

  ממשיכים עם השביל האדום לעבר פסגה נוספת וכבר עתה אפשר לראות – לוע אדיר ואפלולי הפעור במרומי המצוק הגבוה, ומסמן את הכניסה למערות אורנית. מערות אורנית הן בעצם קומפלקס של חללים אפלוליים התלויים ממש בקצה המצוק. יש בה נטיפים וזקיפים שנולדו רק אתמול כלומר, לפני מאות או אלפי שנים בלבד, יש בה חללים שמחייבים זחילה ומרחבים עצומים וגבוהים.

  הפתעה בדרך…

  הכנו הפתעה – שיח מרשמלו שאחרי הסבר קצר ואכילת המרשמלו גילינו שזו אלת המסטיק ואפילו טעמנו מסטיקים שעשויים ובטעם אלת המסטיק.

  אלת המסטיק בכרמל

  השביל אל עין קדם

  תמונת מצב

  לאחר הירידה הזהירה, מגיעים אל נחל גלים ואל דרך עפר רחבה המסומנת בכחול. צועדים כמה מטרים מזרחה והנה מופיע שביל צר יותר, בסימון שחור. כמה מאות מטרים איתו, לצד נחל נדר, ומגיעים לניקבה של עין קדם.

  אל המעיין שנובע בחלק התחתון של מצוק שגובהו מטרים ספורים, כאשר עשבייה צפופה משווה לו מראה מסתורי. שתי ניקבות יש כאן: אחת פשוטה לכניסה והשנייה הכניסה אליה מתבצעת דרך חלון גבוה שנפער בקיר בטון.

  עין קדם כרמל

  סוף מסלול בכרמל התחלה חדשה

  מי הניקבה זורמים קלות אל ערוץ זעיר, ומשווים לתפאורה הזו מראה שיגרום לכם להשתקע פה שעה ארוכה.

  רוצים לאתגר את המסלול קצת יותר? תמיד אפשר לטפס את נחל נדר

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   נחל השופט ועין השופט בכל עונה

   מי הוא השופט? נחל שופט שנקרא על שם השופט האמריקאי-יהודי יוליאן מק. מק נולד בסן פרנסיסקו, ארצות הברית וגדל בסינסינטי. הוא קיבל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת הרווארד בשנת 1887, וקיבל מלגת לימודים להמשך לימודיו באוניברסיטת ברלין ובאוניברסיטת...

   המשיכו לקרוא >
   בכרמל – האגם, הר שוקף והר ערקן

   נטייל בכרמל התיכון במסלול קליל ומעגלי מסלול בכרמל המתחיל בשביל צר להר שוקף והר ערקן המשתרעים בגובה של 400-500 מטר מעל פני הים. נקודת התחלה וסיום – חניון האגם, הוייז מכיר אותו, המסלול המאתגר כולל 7.5...

   המשיכו לקרוא >
   שמורת הטבע תל דן לצד נחל דן

   שרידיה של עיר קדומה בת כ-5,000 שנה. לשיא מעמדה וחשיבותה הגיעה העיר בתקופה הכנענית ובתקופה הישראלית. בתקופה הכנענית, נקראה העיר “לַיִש” או “לשם”. העיר נזכרת במקרא, ובמיוחד מסופר על כיבוש העיר בידי בני שבט דן, שהיגרו לכאן...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הטיולים בצפון