הרשמה לניוזלטר

  טיול לנחל יצפור ועין מודע בגלבוע

  מסלול נחל יצפור מתחיל בכר פריחה הכולל בחודשים מרץ ותחילת אפריל את אירוס הגלבוע, נוריות, דבורניות, סחלבים, רקפות והפתעות נוספות. הנחל התלול נקרא גם נחל המפלים היבשים בירידה בהם ניעזר ביתדות ולאורכו נוף מרשים לעמק חרוד, ככל שנתקדם הנחל יעמיק וגדותיו המתקרבות זו לזו יהפכו לקירות מצוקיים בהם מתרוצצים שפני סלע. נחל יצפור המנקז את הר יצפור ושמו קושר אותנו לסיפור המקראי על גדעון השופט ובחירת לוחמיו לקראת הקרב נגד המדיינים, ברקע הרי הגלעד כמתואר במקרא.

  • ציוד ומנהלות – יש להצטייד ב-2 ל’ מים לאדם, כובע, קרם הגנה, נעליים המתאימות לשטח.
  • למעוניינים לטבול – בגדי ים, מגבות ובגדים להחלפה, מומלץ למעיין להיכנס עם כפכפים או שקפקפים.
  • אורך המסלול – אורך המסלול עד 3 ק”מ כולו בירידה בחלקו יתדות במפלים, ירידה של 400 מ’ גובה.

  הורדת הנוסעים בנקודת ההתחלה, נהגים ממשיכים כולם לנקודת הסיום, מצטמצמים לרכב אחד וחוזרים לנקודת ההתחלה לתחילת המסלול. נקודת סיום מסלול חנייה לרכבים – כדי להשאיר את המכונית בסוף המסלול נוסעים בכביש לבית אלפא. כשנגמרת הירידה רואים מימין ברכות בטון עגולות לאגירת מים. שתי הנקודות בעצם על כביש 6666 נקודת הסיום היא הקרובה יותר לבית אלפא.

  נחל יצפור – תחילת המסלול

  בתחילת המסלול, אנדרטה המנציחה את סמל יעקב ברוך, שוטר מג”ב שנפל באזור זה בשנת 1958, כאשר הגלבוע היה אזור ספר עוין. עליה חקוקות המילים “עובר דרך! זכור! בזכות ראשונים פורצים ומגינים, שלווים הדרכים ובטוחים”. חניון יצפור יהיה מושלם לארוחת בוקר, אחרי שנרד את המפל הראשון תחכה לנו מערה, במהלך המסלול נכיר חורש ים תיכוני של אורנים, אלות וחרובים. חרוב גדול שגזעו רובץ מצד לצד יחייב אותנו לדלג מעל הגזע או לסטות לקצה הערוץ כדי להמשיך, נחלוף מתחת לאורנים שגזעיהם קרסו בגובה מעל לשביל ונגיע לשער בקר המסמל לנו את הדרך הלאה, אל מצוקי הנחל ובריכות הדגים בעמק בית שאן. המפלים במסלול כוללים דרגיות שהותקנו בהם, יחד עם מדרגות חצובות. בצוקים עופות וצמחייה אופיינים.

  נופים במסלול

  נמשיך קטע קצר דרך שדה קוצים ונצא במעבר בקר לדרך עפר, נוף הנחלים, המצוקים והיער שביניהם מרהיב במיוחד בסוף החורף. “אל טל ואל מטר” – המורדות המזרחיים של הגלבוע הם דלי גשם, וכמות המשקעים השנתית הממוצעת אינה עולה על 300 מ”מ בשנה, יש לנו פה מיני “מדבר בצל גשם” השיפוע התלול של ההר (מ-500 מטר מעל פני הים עד ל-100 מטר מתחת לפני הים על אורך של פחות משני קילומטר) גורם לצניחה מהירה והתחממות של האוויר הלח הבא ממערב. ההתחממות מגדילה את כושר הקיבול של האוויר לשאת מים, והגשם נפסק. בנוסף על כך, אדמת הגלבוע הנוצרת על גבי סלעי גיר קשה מסוגלת לספוג כמויות קטנות של מים – עובדה המוסיפה לאופיו היבש של האזור. אנחנו נכיר את השבר שיצר את הגלבוע ונבין מדוע הפך האזור לשופע במעיינות ואף על ההתיישבות במרחב, הקשיים שגרמו הקמת גדר הביטחון קודם כל פה בגלבוע.

  עין מודע

  משם נמשיך לעין מודע, מעין גדול ומסודר בו אפשרית רחצה, פינות פיקניק וספסלים. עומק הבריכה הוא 1.5 מטר , המים צלולים וקרירים רוב ימות השנה. אל תשכחו בגדי ים – זה חובה!

  לחץ למפת המסלול ונקודותיו המתאימות לרכב

  מעיין עין מודע

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   עושים צדק בנווה צדק

   בנווה צדק, נסייר בין סמטאות צרות, בתי אבן ציוריים, מסעדות ובתי קפה ונקבל אווירה של עיירה צרפתית נהדרת. רקע היסטורי על השכונה שכונת נווה צדק נוסדה בשנת 1887. היא קדמה לעיר תל אביב ב-22 שנים והוקמה על ידי...

   המשיכו לקרוא >
   הר הרצל – זווית אחרת

   הר הרצל – זווית אחרת סיור בלי בתי עלמין על הר הרצל את בית העלמין הצבאי וחלקת גדולי האומה נשאיר לסיור אחר, גם את מוזיאון הרצל ומוזיאון יד ושם. את הסיור שלנו נתחיל בצמוד לכיכר יד ושם, בדרך...

   המשיכו לקרוא >
   בכרמל – האגם, הר שוקף והר ערקן

   נטייל בכרמל התיכון במסלול קליל ומעגלי מסלול בכרמל המתחיל בשביל צר להר שוקף והר ערקן המשתרעים בגובה של 400-500 מטר מעל פני הים. נקודת התחלה וסיום – חניון האגם, הוייז מכיר אותו, המסלול המאתגר כולל 7.5...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הייעוץ תיירות-בלוג-תיירות