הרשמה לניוזלטר

  הר קרני חיטין – הר געש ושתי קרניים

  סיור אל הר קרני חיטין

  טיול משפחות קלאסי, עשיר בתוכן ונוף עוצר נשימה.

  מכיוון ששינו לאחרונה את הדרכים (9.1.18) עדיף להסתמך על נקודות ציון אלו בדרכנו אל הר קרני חיטין :

  נקודת מפגש לפי וייז

  נקודת מפגש לפי גוגל מפות

  ציוד מומלץ – כובע, נעלי הליכה, 3 ל’ לאדם

  היבט היסטורי, דתי ותרבותי

  לפני אלף שנה, שלטו פה מוסלמים במרחב, זה מאוד מעצבן את המנהיג הנוצרי באירופה שנקרא האפיפיור אורבנוס השני. בינתיים באירופה גם ככה תקופה קשה והוא קורא לכל העניים שאין להם עבודה לשחרר את הארץ הקדושה להם מידי המוסלמים ובעיקר את ירושלים והקבר הקדוש ממנו ישוע קם לתחייה. ובאמת לאחר תעמולה, יוצאים מסעות הקרויים מסעות צלב על שם הצלב גדול בראש השיירה, הלוחמים נקראו צלבנים. במשך מאה שנים, הגיעו לארץ כמה מסעות צלב. הצלבנים הם היו מעטים ולכן היו בונים מצודות מוגנות ומסיביות בעיקר לאורך קו החוף ובאמת נותרו לנו בשטח המון שרידים למצודות כאלה. הצלבנים הקימו ממלכה מאילת ועד לבנון, בשלב מסוים המוסלמים מחליטים להשיב מלחמה והקרב הגדול נערך ממש על ההר הזה, הקרב זוכה לפרסום בקנה מידה עולמי ועד היום מגיעים תיירים מכל העולם לשחזר את קרב קרני חיטין. על הדרך שלנו ניצבת אנדרטה ייחודית מאבן מונוליטית שהגיעה במיוחד מהודו, לצערנו, כבר לא רואים את הכתוב עליה, מכיוון שבמסגרת פעילות ‘תג מחיר’ לא חוקית, שפשוף יסודי מחק את הכתוב, אנחנו נדבר על הדברים שהיו כתובים עליה ומשמעותם.

  תצפית מרשימה לאזור בקעת ארבל הסמוכה ומצוק הארבל, ממולו הר ניתאי

  איך בכלל אפשר להילחם בנוף כזה! רואים מפה את הר תבור, מצוק הארבל וממולו הר ניתאי, ניתאי הארבלי מוכר לנו מהמקורות כיהודי שחי ביישוב ארבל בימי החשמונאים וכמו בכל יישוב יהודי קדום, גם בארבל נמצאו שרידי בית כנסת קדום ממאה שלישית, גם היום ישנו מושב ארבל שתושביו מתפרנסים מחקלאות ותיירות. על מצוק הארבל ניתן לראות מערות וביצורים מימי המרד בהורדוס המלך, יוספוס פלביוס או יוסף בן מתיתיהו, מספר לנו על הקרב הקשה, כלי הלחימה המיוחדים ועל כך שאנשים לא הסכימו ליפול בשבי וקפצו למותם.

  שם ההר מגיע מהקרניים

  להר יש שתי פסגות שנוצרו כאשר ההר קרס לתוך עצמו באירוע פיצוץ וולקני. מתחת לאדמה עמוק לתוך כדור הארץ, נמצאת מאגמה נוזלית עליה צפים לוחות טקטוניים שזזים לאט.. לאט, המאגמה מחפשת נקודת תורפה להתפרץ ורק אחרי שפורצת נקראת לבה, כאשר הלבה מתקררת היא הופכת לאבנים שחורות שנקראות בזלת, סלע שחור שנראה כמו שרוף. אז מדובר בהר געש כבוי שנוכל לזהות עליו אבני בזלת וגיר, זאת בשל הקרבה לשבר הסורי אפריקאי (שהוא בכלל לא סורי, אלא טורקי) ונפער לפני מיליוני שנים ועדיין ממש בתהליך הפעירה.

  כמובן גם היבט בוטני יש להר האפור בעונה המתאימה נראה עליו חצבים ונץ החלב פורחים וביתר השנה עצי זית עתיקים ועצי שיזף.

  הקרן המערבית תוביל אותנו אל נבי שועייב –

  הנביא יתרו, האתר הקדוש ביותר עבור הדרוזים, נגלה אותו ביחד.

  נבי שועייב בשקיעה

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   אוצרות תל ערד

   זיהוי תל ערד תל ערד מזוהה לדעת יוחנן אהרוני וחוקרים אחרים עם ערד המקראית הנזכרת כעיר כנענית חזקה בנגב המזרחי, שלא ברור אם נכבשה על ידי שבטי ישראל. השרידים הממצא הארכאולוגי בתל מתחלק לשתי תקופות עיקריות: הממצאים בעיר...

   המשיכו לקרוא >
   המוביל הארצי – עורק במדינת ישראל

   המוביל הארצי ומאגר אשכול המוביל הארצי (הידוע גם בתור “מפעל הירדן”) הוא קו אספקת מים המשתרע על רוב שטחה של מדינת ישראל וכולל תחתיו את מרבית מפעלי המים הפזורים לאורכה. תפקידו העיקרי הוא לווסת את אספקת המים...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הייעוץ תיירות-בלוג-תיירות
   שיווק באינטרנט לעסקים קטנים