מערות אורנית ועין קדם – טיול משפחות ברכס הכרמל

אשמח את תשתפו את חבריכם:

דובדבן הכרמל

עין קדם ומערת אורנית

מסלול בוטיק ברכס הכרמל

כאשר ההמונים גודשים את אתרי ה-כרמל, יש עדיין מסלולים שרגל אדם לא דרכה בהם.

לאורך ההיסטוריה היה אזור הכרמל מיושב בדלילות. במערות שבמורדות ההר ניתן למצוא שרידים פרה-היסטוריים רבים להתיישבות האדם הקדמון.

כמו קסם, כל מטר שאתם עולים בכרמל חושף נופים חדשים

ים, חורש, ואדי ועיר בתמונה פנורמית אחת. אחרי כמה מאות מטרים מגיעים אל הפסגה וצועדים עם השביל, כאשר מימינכם נפערת תהום, שבתחתיתה ערוצו של נחל אורנית.

מבנה הקרקע והאקלים הגשום הביאו להתפתחות צמחייה עשירה בכרמל, המורכבת ברובה מחורש ים תיכוני – אלת המסטיק, אלון מצוי, חרוב מצוי, אורן ירושלים ועוד – עצים לא נשירים שהיקנו להר את הכינוי “ההר הירוק כל ימות השנה”.

הכרמל בפנורמית

מערות אורנית רכס הכרמל

ממשיכים עם השביל האדום לעבר פסגה נוספת וכבר עתה אפשר לראות – לוע אדיר ואפלולי הפעור במרומי המצוק הגבוה, ומסמן את הכניסה למערות אורנית. מערות אורנית הן בעצם קומפלקס של חללים אפלוליים התלויים ממש בקצה המצוק. יש בה נטיפים וזקיפים שנולדו רק אתמול כלומר, לפני מאות או אלפי שנים בלבד, יש בה חללים שמחייבים זחילה ומרחבים עצומים וגבוהים.

הפתעה בדרך…

הכנו הפתעה – שיח מרשמלו שאחרי הסבר קצר ואכילת המרשמלו גילינו שזו אלת המסטיק ואפילו טעמנו מסטיקים שעשויים ובטעם אלת המסטיק.

אלת המסטיק בכרמל

השביל אל עין קדם

תמונת מצב

לאחר הירידה הזהירה מגיעים אל נחל גלים ואל דרך עפר רחבה המסומנת בכחול. צועדים כמה מטרים מזרחה והנה מופיע שביל צר יותר, בסימון שחור. כמה מאות מטרים איתו, לצד נחל נדר, ומגיעים לניקבה של עין קדם.

אל המעיין שנובע בחלק התחתון של מצוק שגובהו מטרים ספורים, כאשר עשבייה צפופה משווה לו מראה מסתורי. שתי ניקבות יש כאן: אחת פשוטה לכניסה והשנייה הכניסה אליה מתבצעת דרך חלון גבוה שנפער בקיר בטון.

עין קדם כרמל
סוף מסלול בכרמל התחלה חדשה

מי הניקבה זורמים קלות אל ערוץ זעיר, ומשווים לתפאורה הזו מראה שיגרום לכם להשתקע פה שעה ארוכה.

רוצים לאתגר את המסלול קצת יותר? תמיד אפשר לטפס את נחל נדר

אשמח את תשתפו את חבריכם:

כתיבת תגובה

יש לך משהו להוסיף? שאלה? או פשוט לזרוק מילה טובה? :)

Call Now Buttonהתקשר כעת!