הרשמה לניוזלטר

  חורשת ומצוק הארבעים – מסלול בכרמל

  טיול אל מצוק הארבעים וחורשת הארבעים

  חורשת הארבעים הסבוכה והפורחת מציעה מסלול קליל, מעגלי, עתיר וריאציות ופיתולים, אליה נקשרות אגדות ומסורות רבות, יעד טיול פופולארי עבור קבוצות מטיילים שאוהבות פריחה ונוף (כולן). החורשה ממוקמת ממזרח לשטח אוניברסיטת חיפה ליד דרך הדורות, אשר מתאימה במיוחד להמשך הטיול ואף מונגשת לעגלות ולבעלי קשיי הליכה.

  הצומח בחורשת הארבעים

  בחורשה ניתן למצוא עצי אלון מצוי עתיקים מאוד ובעלי גזעים מיוחדים בצורות שונות, ארבעים עצים אלו נתנו את השם לחורשה היפה והפורחת שהינה חלק מפארק הכרמל. על פי האגדה מתאספים בחורשה בכל שנה בליל שישי, ארבעים מאבות העולם הבא ומחליטים על גורל העולם, העצים בעלי קדושה עבור בני העדה הדרוזית המתגוררים בקרבתה ואף הם מקיימים טקסים דתיים בה, בזכות קדושתה נשמרה החורשה ועציה לא נכרתו, אגדות רבות נרקמו סביב החורשה שלא נשרפה בכל שרפות הכרמל.

  חלק מהעצים מתנשאים לגובה של 7 מטר, וקוטר גזעם מטר וחצי. בחורשה גדלים עצים נוספים כגון עצי חרוב, קטלב ואורן. החורשה נמצאת בקרבת מבני “מצדה בכרמל”, מבנים מנדטוריים שנועדו לשמש כנגד פלישה נאצית בימי מלחמת העולם השנייה. אנו נתקדם לאורך שביל כחול המשקיף על נופי מפרץ חיפה.

  ממזרח לחורשה נמצאת “באר הארבעים” או באר חורי על שם המשפחה הערבית שמכרה חלקה זו שכונתה “פסגת הכרמל” ליהושוע חנקין בכדי להקים שכונה עירונית. עומק הבאר 5 מטר, פתח הבאר בולט מעל פני השטח לגובה של 0.5 מטר, והוא בנוי מאבני גוויל, אבנים גסות שלא עובדו בידי אדם טרם הונחו במקומן, הבאר מדופנת בחלקה באבנים אלו ומכוסה ברשת מתכתית בכדי למנוע נפילה לעומקה. השביל שליד הבאר ממשיך ויורד דרך החורש לעבר מצוקי הארבעים.

  שטח החורשה היה מקודש עוד בימי קדם, בשולי החורשה הפתוחה הדרום-מזרחיים, נמצאו שרידי מזבח שנעקר בתקופה העות’מאנית ממקומו לצורכי בנייה על ידי משפחת ח’ורי החיפאית.

  מוזיאון פתוח דרך הדורות

  בהמשך לחורשת הארבעים, מתחבר פארק מוזיאוני הנקרא דרך הדורות, הפארק כולל מבנים אותנטיים משוחזרים, המייצגים תקופות שונות בתולדות ארץ-ישראל. הפרויקט שהציע ד”ר הכט, היה מבוסס על איתור שרידי מבנים קדומים צפויים להרס, במקומות שונים בארץ, העברתם מאתריהם לשטח שיועד להקמת הפארק המוזיאוני ושחזורם לאורך שבילים מוקפים חורש וצמחייה טבעית.

  ארכאולוגיה פזורה בשטח

  בין הממצאים נמצא בתי מגורים מהתקופה הכנענית, מבני קבורה ברונזאים מהר הנגב, חווה חקלאית, בית ישראלי עם ארבעה מרחבים, מחסני תבואה, בתי בד מחורבת קסטרא הביזנטית, מתקן כבישה להפקת שמן זית ומבנה קבורה כלכוליתי מפלמחים.

  מוזמנים להתרשם מסיורים נוספים באזור חיפה, מסלולי טבע בכרמל בהם נחל מערות, נחל שיח ועוד מגוון מסלולים

  ואם אתם חפצים בסיור עירוני על חיפה ועל הכרמל – כנסו לכתבה הבאה על חיפה והכרמל (לחצו על הלינק)

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   רחובות עיר המדע והתרבות

   רחובות - מדע, פרדסים וציונות  מקור שמה של רחובות הינו פסוק מהמקרא: “כי עתה הרחיב ה’ לנו ופרינו בארץ” (בראשית כ”ו, כ”ב). הוגה השם היה ישראל בלקינד. ראשיתה של רחובות  רחובות הוקמה כמושבה במישור החוף הדרומי בי”א באדר...

   המשיכו לקרוא >
   המוביל הארצי – עורק במדינת ישראל

   המוביל הארצי ומאגר אשכול המוביל הארצי (הידוע גם בתור “מפעל הירדן”) הוא קו אספקת מים המשתרע על רוב שטחה של מדינת ישראל וכולל תחתיו את מרבית מפעלי המים הפזורים לאורכה. תפקידו העיקרי הוא לווסת את אספקת המים...

   המשיכו לקרוא >
   החצר האחורית של תל אביב

   החצר האחורית של תל אביב בניגוד לטיפקס, אני ירדתי בתחנה המרכזית החדשה תל אביב “והיא הייתה לי מדינה אחרת, מדינה של מציאות בהמתנה כשהגשם יורד וכשהשמש בוערת”. התחנה המרכזית קניון תל אביב היה אמור להיות הלב הפועם של...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הייעוץ תיירות-בלוג-תיירות
   שיווק באינטרנט לעסקים קטנים