הרשמה לניוזלטר

  הרובע הנוצרי בירושלים העתיקה

  אני רק חושבת על הרובע הנוצרי בעיר העתיקה ירושלים ומתמלאת בהתרגשות ופרפרים בבטן.

  נצא ביחד למסלול קליל, אנושי, ברובע הנוצרי בעיר העתיקה ירושלים, נתחיל בשער יפו ונבקר בכמה בתי מלון היסטוריים.

  הסודות שבין הסמטאות

  נשמע על תפקידן של הפטריארכיה הלטינית והקונסוליה היוונית, על קרקעות, היררכיה, תחומי אחריות, תאולוגיה. נכיר ונלמד על הבדלים בין זרמים במנהגים, בסימבוליקה ובאומנות.

  נבקר כמה כנסיות והחשובה בעולם הנוצרי, כנסיית הקבר והתחייה ועל הגג שלה כפר הנזירים האתיופים, דיר אל סולטן.

  נדבר על אגדות, מסורות, נוסטלגיה, על טירוף חושים, תסמונת ירושלים ומיכנהאוזן.

  כנסייה ברובע הנוצרי

  מפגשים אנושיים

  נפגוש את משפחת סנדרוני, המתמחים במלאכת קרמיקה ארמנית עבודת יד בשיטה המסורתית, הגיעו לארץ לקשט את הר הבית באריחי קרמיקה בשנות העשרים, הם יעניקו לנו שי.

  סנדרוני

  אנחנו ליד השער החדש, ננצל את המומנטום לשוחח על חומת העיר העתיקה והשערים, על שגרת החיים, על תוואי הקו העירוני עד שנת 67, נמשיך את הסיור בדרך הייסורים של ישוע, ויה דולורוסה – מסורות על התחנות המשמעותיות ברגעיו האחרונים, זהו מסע דתי, רוחני, מדיטטיבי עבור הצליינים.

  תמונה שווה מאלף מילים

  פוטו אליה – חנות צילומים עתיקים, 1924 שושלת צלמים סבא אליה נולד באורפא, מוצא ארמני, ניצל מצעדת מוות בשואה ארמנית, נמכר ובגיל 4-5, הגיע לארץ כעובד והתעניין בצילום, עבד אצל אחים חנניה בשדרות ממילא. סבא ייסד את השושלת המצלמת, קנה את העסק בתשלומים. במהומות שנת 48 מעבירים את כל הציוד שבחנות לרובע הארמני למחסן, יומיים אחרי כל ממילא נשרפה כולל החנות של סבא. לכל תמונה יש סיפור, נשיונל ג”ג עשו עליהם סרט.

  פוטו אליה

  התחנה הארמנית בויה דולורוזה

  נוסטלגיה בשוק הצפוף

  אברהים מוכר תכשיטים ובן משפחה שהצילה יהודים בפרעות חברון, יראה לנו מסמכים עתיקים ואבנים נדירות לצד כוס קפה.

  איברהים מוכר תכשיטים

  נפקחו לי העיניים כשגיליתי

  לא להאמין שיש פינה קסומה בה מוכרים מטאטאים עבודת יד מכל מיני סוגי, את המטאטאים מכינים לקויי ראייה במפעל מאחורי החנות, זהו עסק חברתי ומחמם את הלב לתמוך.

  סיפורי בדים

  בילאל אבו כלאף יבואן ברובע הנוצרי בדי בוטיק המשמשים את אנשי הדת בארץ, הנוצרים, המוסלמים ואפילו הרב עובדיה יוסף היה לקוח קבוע. הבדים מיובאים מסוריה ומרוקו בעיקר, רצפת זכוכית בחנות תתן לנו להציץ לכנסייה צלבנית שמסתתרת תחתינו.

  הדובדבן שעל הקצפת

  *ניתן לשלב טעימות לא כשרות בסיור – מנה בשרית, חומוס, קינוח ומשקה מסורתי.

  *ניתן להוסיף מפגשים אנושיים וביקורים בכנסיות וכך להאריך את יום הטיול לפי העדפתכם. (כנסו ללינק)

  זמינה לכל שאלה, גילי שולץ מורת דרך מוסמכת

  מעוניינים בטיול הזה?

  הגעתם למקום הנכון!
  השאירו פרטים ואחזור בהקדם:

   עוד בנושא

   מסע אל עומק נחלאות

   במעמקי נחלאות – בין סמטאות צפופות וציוריות במרכז ירושלים כך החלו להיבנות 32 שכונות זו לצד זו ובגימטריה מכונות ל”ב, לב העיר והן אכן במרכז העיר, בלב לבה (פה קיבלו את הכינוי נחלאות). השכונות קשורות לתהליך היציאה...

   המשיכו לקרוא >
   יגאל תומרקין – מעצב נופי ישראל

   ישראלים רבים מכירים את החוויה – הם נוסעים להם במכוניתם בכבישי ארצנו או פוסעים בשביליה ואז עושים פנייה. אחרי הפנייה עומדת מפלצת, יצור כלאיים ממתכת ובטון. הם ראו פסל של יגאל תומרקין וזה חוויה שהם לא ישכחו...

   המשיכו לקרוא >
   ירוחם – בקצה של הקצה

   ירוחם לא נמצאת במרכז הארץ. ואם אתם מהגולן, הגליל או השרון, סביר להניח שלא ביקרתם מספיק בנגב. ואם כן ביקרתם, מחוץ לשירות הצבאי, סביר להניח שהגעתם רק לבאר-שבע או חלפתם בשמיים ונחתתם באילת. ואני כאן כדי לגלות לכם...

   המשיכו לקרוא >
   לכל הטיולים