מטיילים ליער עופר – שבילי רון

אשמח את תשתפו את חבריכם:

אנחנו נטייל ביער אורנים בגודל 1300 דונם סמוך לכרם מהר”ל, חלק מיער עופר שנמצא בשיפוליו הדרום מערביים של רכס הכרמל. שבילי הליכה מותאמים לרמות קושי שונות ואף שבילי אופניים, מגוון מסלולים שיכולים להתאים לכל הגילאים (:

ניפגש בחניון אטטורק לארוחת בוקר, היכרות ותדרוך על המשך היום, נמשיך בשיירה בדרך נוף מהממת לחניון העליון של שבילי רון. נתכנס סביב האנדרטה לזכר אביאל רון ושני ילדיו שנרצחו בפיגוע במסעדת מצה בחיפה בשנת 2002 ומשם נצא לטיול ביער האורנים, המסלול מעגלי, נצעד בנחת, נשים לב לסובב אותנו ונהנה מהטבע.

גילי - מדריכת הטיולים - בזמן הדרכה

בחורבת כביר נציץ להיסטוריה באמצעות שרידים ארכאולוגיים של גתות ובתי בד, נדבר על הפקת שמן הזית והשימושים בו ואפילו נציץ

לכיוון הים לאחר שנחזה בכמה תופעות טבעיות לגמרי למרחב.

נוף טבעי בזמן המסלול

 נצפה ביחד לכיוון הר סומק ההיסטורי

פסגת הר סומק 340 מ’ מסתירה את היישוב הדרוזי דליית אל כרמל שממש מאחורי ההר, על ההר עצמו מחצבות קדומות רבות ושרידים של יישוב יהודי עתיק מהתקופה הרומית, אחד משלושה היישובים הגדולים שנמצאו במרחב, ביישוב נמצאו שרידי בית כנסת ואיורי מנורת שבעה קנים, בורות מים וגתות, מה מייצרים בגת ? יין אשר עשוי מענבים.

אשר מאחוריו שרידים לפעילות געשית במרחב.

רכס הכרמל מכוסה בסלעי גיר אפורים לבנים. פעם לפני מעל מאה מיליוני שנים היה פה ים שכיסה את כל המרחב, אז עדיין לא היו פה הרים. בים חיו מינים רבים של דגים ושבלולים שבכל פעם שמתו השלדים שלהם שקעו לקרעקעית הים עד שהפכו לסלע גיר לבן, בשלב מסוים הייתה רעידת אדמה מאוד חזקה שגרמה לשברים ביבשה והחום שנוצר מחיכוך יצר גם התפרצויות וולקניות וכל זה קרה מתחת לפני הים, לאחר עשרות מיליוני שנים הים נסוג ואנחנו היום רואים את הקרקע שהייתה תחתיו. מהצד השני של הר סומק אפשר לראות את השרידים מאותן התפרצויות געשיות, אבני טוף שחורות בנקראות טוף מהרל.

נוף הכרמל מיער עופר

במהלך היום נכיר לעומק את הצומח בחורש הים תיכוני, את בעלי החיים ואת התנאים המתקיימים סביבם.

גם ילדים נהנים וקוטפים מסלול משפחות ביער עופר

 

מטיילים ליער עופר – שבילי רון
5 (100%) 1 vote[s]

אשמח את תשתפו את חבריכם:

כתיבת תגובה

יש לך משהו להוסיף? שאלה? או פשוט לזרוק מילה טובה? :)