נחל שיח – טיול אל בוסתן כיאט

אשמח את תשתפו את חבריכם:

טיול אל נַחַל שִׂיחַ או בערבית “נחל המטיילים”

נחל שיח זכה לכינוי זה בכבוד לאחר שנים רבות בהן הוא אחד ממסלולי הכרמל המטוילים ביותר. אמנם מדובר בנחל אכזב, אך ניתן לטבול במי המעיינות בסוף המסלול, ישנן נביעות צלולות בחלקן מלאכותיות בהן ניתן לטבול ולכייף.

נחל שיח – איפה מתחילים ?

את המסלול נתחיל ברחוב לוטוס בשכונת כרמליה, הנחל עצמו מתחתר בין שכונת כרמליה לבין שכונת כבביר הידועה בשל נוכחותם של האחמדים זרם מוסלמי רפורמי שמערער את כל מה שחשבנו על האסלאם, זהו נושא מעניין בפני עצמו, אך פחות מתאים לקטנטנים. המסלול הינו קווי ולכן נשאיר את הרכבים בנקודת הסיום – בית עלמין שדה יהושוע ברחוב המלך שלמה בחיפה, מול חלקת ברוש.

המסלול מתחיל סבוך ואט אט נפתח לדרך נוחה, עין המשוטטים הוא גם מעיין הישועה אשר המסורת מקשרת אותו לאלישע הנביא. במסלול נפגוש מערה שבעבר התבודדו בה נזירים כרמליתים, כיום המנזר הצלבני נטוש. נכיר מערת קומותיים ששימשה את הנזירים, המכונה “מערת קומתיים”. לפי המסורת הנוצרית אליהו הנביא עצמו התגורר במערה.היא כמובן הורחבה על ידי הנזירים ואף בכניסתה הוצבה דלת כבדה – להגן על המקום ששימש כמקום קבורה, תפילה אחסון.

נחל שיח - מערה קטנה לצד המסלול

הפתעות שניתן לפגוש במסלול נחל שיח

בחלקו התחתון של הנחל ניצב בוסתן כיאט – בוסתן נטוש שהיה שייך למשפחת כיאט, אחת המשפחות הערביות הנוצריות העשירות בחיפה שלפני קום המדינה. עצי הבוסתן מושקים ממי עין שיח באמצעות מערכת תעלות. קיימות כיום תכניות לשקם את הבוסתן כאתר תיירותי ואפילו האדריכלים של הטכניון נדרשים להגיש תכניות לפיתוח האתר. הצומח הטבעי בנחל, במיוחד בחלקו העליון, הולך ונדחק בעקבות התפשטותם של מספר מינים פלשניים של צמחים: חמציץ נטוי, כובע הנזיר, אילנתה בלוטית, ופרקינסוניה שיכנית.

על המעיין עין שיח

וכמובן המעיין המפורסם עין שיח, שהיה מקור החיים להתיישבות במרחב לאורך ההיסטוריה והרחוקה אפילו מאז ימי האדם הקדמון, באתר שרידי משאבות מתחילת המאה ה20 שכיום אינן פעילות, מי המעיין מנוצלים לטובת בוסתן כיאט, הכולל עצי פרי ונוי, מערכת תעלות המובילה את מי מעין שיח לבריכה מוקפת אבנים. הבוסתן נבנה בתקופת המנדט הבריטי על ידי עזיז כיאט ממשפחה ערבית נוצרית שגרה בחיפה. הבוסתן נטוש כיום ונמצא באחריות עירית חיפה. במשך השנים הבוסתן הוזנח וכמש. בריכות המים והתעלות העלו עובש, וצמחייה פראית השתלטה על ערוגות צמחי התבלין. הטרסות והמבנים ששימשו את פועלי הבוסתן התפוררו עם השנים. מי המעיין שזרמו בתוואי הטבעי, נוקזו לצינור לפני כעשור ע”י המסדר הכרמליתי ונפלטו בנתיב מלאכותי, הפגיעה בטבע בולטת עד היום.

למרות זאת, הפך הוואדי למוקד לעלייה לרגל לקבוצות תלמידים, בני הדתות השונות שבחרו להיטבל במים צלולים ולצפות בנוף משגע.

ציוד מומלץ – נעלי הליכה, 2 ליטר מים לאדם, בגד ים, מגבת ובגדים להחלפה.

עוד במרחב –

מוזמנים להתרשם מסיורים נוספים באזור חיפה, מסלולי טבע בכרמל בהם נחל מערותחורשת הארבעים.. ועוד מגוון מסלולים

ואם אתם חפצים בסיור עירוני על חיפה ועל הכרמל – כנסו לכתבה הבאה על חיפה והכרמל (לחצו על הלינק)

נחל שיח – טיול אל בוסתן כיאט
5 (100%) 1 vote[s]

אשמח את תשתפו את חבריכם:

1 תגובה

כתיבת תגובה

יש לך משהו להוסיף? שאלה? או פשוט לזרוק מילה טובה? :)